Najważniejsze punkty umowy kredytowej
Bez kategorii

Prawne aspekty pożyczek z gwarantem – co musisz wiedzieć?

Decydując się na pożyczkę, wielu konsumentów nie ma większego pojęcia o sposobie jej działania. Są oni całkowicie pochłonięci ewentualną wypłatą, szybkością realizacji umowy pożyczkowej. Czasami zdają sobie sprawę także z warunków spłaty, ale nie jest to normą. Tymczasem wiele aspektów prawnych pożyczki pozostaje nierozpoznane, co kończy się zdecydowanie źle. Jak tego uniknąć?

Czym jest pożyczka w świetle prawa?

Zacząć wypada od definicji prawnej pożyczki. Jest to operacja polegająca na udzieleniu przez osobę fizyczną lub instytucję danej kwoty pieniężnej, na czas i w warunkach określonych przez odpowiednią umową, zwaną umową nazwaną.

Regulacje dotyczące pożyczek pozabankowych, bankowych czy także kredytów dla zadłużonych z windykacją, są jasno określone przez kodeks cywilny i jemu podlegają. Instytucje, które udostępniają pieniądze innym są także podległe zapisom prawnym odnoszącym się do kredytu konsumenckiego.

Czytanie ze zrozumieniem

Jeśli już decydujesz się na wzięcie pożyczki, czytaj dokładnie zapisy umowy. Warto podkreślić, że jest to umowa konsensualna, a więc taka, do której zawarcia potrzebne są oświadczenia obu stron. Dlatego podpisana umowa pożyczkowa jest wiążąca.

Dlatego też należy ją czytać dokładnie. Co takiego można tam znaleźć?

  • Warunki spłaty kredytu czy pożyczki, a więc czas spłaty, termin raty, wysokość rat.
  • Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania – wartość, od której w rzeczywistości zależy każda miesięczna rata i która wpływa na wysokość ostatecznie określonej kwoty do zapłaty.
  • Kwota do zapłaty, a więc różnica pomiędzy całościową kwotą do zwrotu, a kwotą początkową pożyczki.

Wiedza o pożyczkach dla zadłużonych

Skąd czerpać wiedzę o pożyczkach pozabankowych? Przede wszystkim z zapisów aktów prawnych, takich jak wspomniany już kodeks cywilny. Dodatkowo z samej umowy pożyczkowej. Nie ma sensu, tym bardziej, jeśli decydujesz się na kredyt dla zadłużonych z windykacją, opierać swojej wiedzy tylko na teoretycznych zapisach prawnych. Czytanie ze zrozumieniem umowy to najważniejszy aspekt brania pożyczki. Bez tego nie warto się nią w ogóle zajmować.