Finanse

Przelew weryfikacyjny – jak to działa?

Wkroczenie bankowości do sieci tworzy mnóstwo możliwości. Od wygodnego płacenia za zakupione towary aż po pożyczanie pieniędzy bez wychodzenia z domu. Aby wszystkie transakcje w sieci mogły przebiegać bezpiecznie i bez ryzyka dla obu stron, konieczne są odpowiednie regulacje prawne oraz stosowanie różnych form zabezpieczeń. Jedną z nich jest przelew weryfikacyjny.

Czym jest i kiedy trzeba go wykonać?

Przelew weryfikacyjny to potwierdzenie tożsamości wskazanej w formularzu podczas składania wniosku o udzielenie pożyczki online. Bank, do którego zwróciło się po pomoc na podstawie danych z przelewu może upewnić się, że osoba składająca wniosek w sposób zgodny z prawdą wypełniła wszystkie pola i nie próbuje dokonać wyłudzenia. Obecnie każdy bank pożyczający pieniądze przez internet wymaga wykonania przelewu weryfikacyjnego. Wysokość kwoty jest symboliczna, ponieważ jej jedynym celem jest potwierdzenie danych, dlatego wynosi 1 grosz lub 1 złoty. Wykonanie przelewu weryfikacyjnego jest niezwykle proste. Jednak jak przy każdorazowym wykonywaniu tej czynności i tutaj warto dokładnie sprawdzić wskazane dane. Najważniejsze, by zgadzał się numer bankowy, w innym przypadku przelew może nie dotrzeć do banku, w którym chce się wciąć pożyczkę.

Bardzo korzystne rozwiązanie

Wykonanie przelewu weryfikacyjnego trwa zaledwie chwilę, a może uchronić przed oszustwem i próbą wyłudzenia nie tylko bank, ale również osobę ubiegającą się o pożyczkę. W jaki sposób? Przy pomocy danych z przelewu bank sprawdza, czy pożyczkobiorca jest faktycznie tym, za kogo się podaje. Nie ma więc możliwości, by ktoś, kto ukradnie nasz dowód osobisty mógł wykorzystać go w celu zaciągnięcia zobowiązania. Przelew weryfikacyjny przestrzega również przed nieuczciwymi pożyczkodawcami lub osobami, które się za nich podają. Szczególną ostrożność należy zachować wtedy, gdy kwota przelewu weryfikacyjnego jest większa niż 1 złoty. Wątpliwości i podejrzenia powinno wzbudzić nawet 5 lub 10 złotych.